Úspěchy na mezinárodních soutěžích

Pohár pro absolutního vítěze, zlaté medaile míří do České republiky

Slovinská Ljubljaň hostila 16. ročník mezinárodní soutěže mladých přírodovědců European Science Olympiad (EUSO), která se konala od 28. dubna do 5. května 2018. Po šesti letech přiváží tým složený z žáků středních škol: Jana Obořila z Klasického a španělského gymnázia Brno-Bystrc; Davida Kamenského z Gymnázia a Jazykové školy Břeclav a Jiřího Janouška z Gymnázia Budějovická, Praha 4; pohár pro absolutního vítěze soutěže a zlaté medaile.

Druhý tým složený z žáků středních škol: Karolíny Fárníkové, Adama Mendla oba z Gymnázia Pierra de Coubertina, Tábor a Ondřeje Pelánka z Klasického a španělského gymnázia Brno-Bystrc získal stříbrné medaile.

Soutěže se účastnilo 25 států EU, které vyslaly celkem 50 týmů. Jedná se o týmovou multidisciplinární soutěž, propojující obory biologie, fyziky a chemie. Soutěže se účastní žáci  do 17 let. Každá země může vyslat celkem šest žáků a tři mentory za jednotlivé oblasti (biologie, fyziky a chemie).

Na přípravě žáků se podíleli vysokoškolští pedagogové prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. a RNDr. Lenka Libusová, Ph.D. oba z Univerzity Karlovy v Praze, Přírodovědecké fakulty, Katedry buněčné biologie; doc. RNDr. Jan Kříž, Ph.D. z Univerzity Hradec Králové, Přírodovědecké fakulty, Katedry fyziky a doc. Ing. Petra Bajerová, Ph.D. z Univerzity Pardubice, Fakulty Chemicko- technologické, Katedry analytické chemie.

K vynikajícímu úspěchu blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci České republiky!