Úspěchy na mezinárodních soutěžích

Další ročník European Science Olympiad (EUSO) právě začíná

logo.pngEuropean Union Science Olympiad (Přírodovědná olympiáda zemí Evropské Unie)

European Union Science Olympiad (EUSO) - byla založena v roce 2002 (dr. Michaelem Cottrem z Dublin City University), který přišel s návrhem uspořádat mezinárodní týmovou soutěž pro studenty ze zemí EU. Olympiáda je koncipována jako multidisciplinární týmová soutěž doplňující jednooborové mezinárodní olympiády a je určena pro nadané studenty ze zemí EU do 17 let. Soutěž je založena na týmové spolupráci studentů při řešení jednotlivých testových úloh.

                Letošní 13. ročník soutěže, bude probíhat ve dnech 26.4.-3.5.2015 v rakouském Klagenfurtu.  Soutěže se účastní celkem 25 zemí EU. Každá země může vyslat maximálně dva týmy, složené z biologa, fyzika a chemika, tři mentory a koordinátora.

V České republice probíhá výběr účastníků na základě úspěšnosti v předmětových olympiádách (fyzikální, chemické a biologické). Během týdenního přípravného soustředění a výběrového kurzu, který se letos uskutečnil na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové  a na Univerzitě Pardubice, Fakultě chemicko - technologické,  jsou vybráni studenti pro reprezentaci ČR na této soutěži.

Nejlepších výsledků dosáhli a byli nominováni:

Ludvík Kašpar (z Gymnázia Žitavská, Česká Lípa); Jakub Gregora (z Gymnázia Lanškroun); Danil Koževnikov (z Gymnázia Jana Keplera,  Praha 6); Jolana Škachová (z Gymnázia Rumburk); Iva Švecová (z Gymnázia J. Masaryka, Jihlava) a Josef Kvapilík (z Arcibiskupského gymnázia Kroměříž).

Česká republika se účastní soutěže po osmé. V prvním roce své účasti jsme získali dvě bronzové medaile. V následujícím roce byli naši studenti úspěšnější a přivezli bronzové a stříbrné medaile. Naše „zlaté žně" začaly v roce 2009, kdy se nám podařilo získat absolutní vítězství a pohár pro absolutního vítěze, druhý tým získal stříbrné medaile. Absolutní vítězství se nám podařilo v roce 2010 obhájit a znovu tak získat zlaté medaile a pohár pro absolutního vítěze, druhý tým přivezl opět stříbro. V roce 2011, kdy jsme byli pořadateli EUSa, uniklo našim týmům zlato o pouhé 2 body!!, oba týmy skončily stříbrné. Zlatou medaili jsme přivezli opět v roce 2012 z Litvy za 5. místo, druhý tým skončil bronzový. Rok 2013 byl pro nás rokem bronzovým, zlaté medaile se nám podařilo opět vybojovat v roce 2014, kdy jsme přivezli zlaté medaile za 3. místo a stříbrné medaile za 16. místo z 50 týmů EU.

                Uvidíme, jak si naši studenti povedou v letošním ročníku, držme jim palce !!! Více informací o letošním ročníku najdete na: http://www.euso.at