Články původní

O tom, co je nadání a kdo je nadaný nepanuje naprostá shoda ani mezi lidmi, kteří se těmito tématy zabývají celý život. I v obvyklém vnímání těchto pojmů se můžeme setkat s přístupy od talentu coby projevené naprosté výjimečnosti až po názor, že každý má nějaký talent a záleží na jeho rozvoji. V této rubrice přinášíme pohled redakce a spolupracujících odborníků na tuto problematiku. Zároveň vyzýváme čtenářskou obec k zapojení do diskuze  zasláním vlastního textu či názoru.

Dále v této rubrice uvádíme rozhovory se zajímavými osobnostmi, které se zabývají nadáním a nadanými, nebo s nimi prakticky pracují, případně s takovými žáky a mladými lidmi, jež bychom za nadané mohli označit. Dále články představující zajímavé iniciativy a instituce se vztahem k nadání a nadaným.

Úspěšný SOČkař Pavel Kolodin publikoval výsledky svého výzkumu

Úspěšný SOČkař Pavel Kolodin ze znojemského gymnázia publikoval výsledky svého výzkumu v odborném časopise Plant Systematics and Evolution. Pod vedením pana Mgr.Františka Zedka přišel na to, že rod rosnatek, ale i aldrovandka, a pak neočekávaně také mucholapka, mají holocentrické chromozomy. Je tedy pravděpodobné, že se jedná o společný znak celé čeledi Droseraceae. Šikovnému studentovi srdečně gratulujeme!

Informace k výzkumu naleznete na: https://www.researchgate.net/publication/327744836_Holocentric_chromosomes_may_be_an_apomorphy_of_Droseraceae

Zdroj: http://www.jcmm.cz/uspesny-sockar-pavel-kolodin-publikoval-vysledky-sveho-vyzkumu