Články původní

O tom, co je nadání a kdo je nadaný nepanuje naprostá shoda ani mezi lidmi, kteří se těmito tématy zabývají celý život. I v obvyklém vnímání těchto pojmů se můžeme setkat s přístupy od talentu coby projevené naprosté výjimečnosti až po názor, že každý má nějaký talent a záleží na jeho rozvoji. V této rubrice přinášíme pohled redakce a spolupracujících odborníků na tuto problematiku. Zároveň vyzýváme čtenářskou obec k zapojení do diskuze  zasláním vlastního textu či názoru.

Dále v této rubrice uvádíme rozhovory se zajímavými osobnostmi, které se zabývají nadáním a nadanými, nebo s nimi prakticky pracují, případně s takovými žáky a mladými lidmi, jež bychom za nadané mohli označit. Dále články představující zajímavé iniciativy a instituce se vztahem k nadání a nadaným.

Seznamte se se stážisty Otevřené vědy AV ČR

Na webu Akademie věd ČR se můžete postupně seznámit se stážisty Otevřené vědy AV ČR

Veronika uspěla mezi stovkami zájemců z celé České republiky a od ledna se účastní studentské vědecké stáže dvanáctého ročníku projektu Otevřená věda Akademie věd ČR 2017. Pod vedením lektorky Ing. Olgy Zimmermannové, Ph.D., se věnuje badatelské práci na stáži z oboru lékařských věd s názvem Studium nových strukturních elementů důležitých pro funkci antiporterů Na+/H+ v laboratořích Fyziologického ústavu AV ČR.

Veroniko, jak probíhá tvůj běžný den na stáži?

Pomocí záměny fenylalaninu (F180) za serin či alanin zjišťuji, zda se transportery buněk se změnou dokáží vypořádat a následně transportovat kationty. Během dne zjišťuji a identifikuji nové poznatky.

Proč ses přihlásila do projektu Otevřená věda Akademie věd ČR?

O prázdninách se mi naskytla příležitost pracovat jako brigádník ve Fyziologickém ústavu AV ČR. Práce se mi líbila, a proto jsem se rozhodla přihlásit do OV a zkusit si práci skutečného laboranta. Stáž mě zatím baví a jsem velmi spokojená.

Chceš pokračovat ve vědě a výzkumu?

Ráda bych se tomuto oboru nadále věnovala, protože pracovat v laboratoři je mým dlouholetým snem.

A co ráda děláš ve volném čase?

Baví mě sport, příroda, knihy, tanec, hudba.

Představ si, že jsi vynálezce – co bys vynalezla?

Stroj na štěstí.

Zdroj: http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Predstavujeme-stazisty-Otevrene-vedy-AV-CR-Veronika/