Články převzaté

Čtyřletý Sherwyn: Dětský génius s IQ jako Einstein

O malém Sherwynovi se jeho maminka myslela, že je to obyčejný chytrý kluk. Až když na dvouleté prohlídce vyjmenoval všechny země z mapy zavěšené před ordinací, vysvětlil jí šokovaný dětský lékař, že něco takového ještě ve své praxi nezažil...

Sherwyn Sarabi žije v městečku Barnsley v britském hrabství York. Jeho maminka Amanda (37) je učitelka, táta Davoud (37) je stavař. Když v deseti měsících vyslovil prcek svá první slůvka, považovala to máma za normální. Jenže klučina v roce a půl mluvil už ve větách.

Jako dvouletý znal všechny planety našeho solárního systému i části lidského těla a věděl, jak fungují. Tehdy také začal chodit do školy, kde má speciálně přizpůsobený rozvrh. "Vídáme se každý den a nikdy ho nemusím do učení nutit. Naopak si někdy musím informace, na které se ptá, sama vyhledat," uvedla jeho učitelka Susan Vaughey.

Členem Mensy se stal Sherwyn jako tříletý a dosáhl hodnoty IQ 136. V té době už dokázal vyjmenovat všechny země světa, poznal jejich vlajky a uměl počítat do dvou set. O rok později si testy vyzkoušel znovu a jeho IQ se vyšplhalo na nejvyšší měřitelnou hodnotu 160 - tedy stejnou jako má Bill Gates nebo Stephen Hawking a jaké by zřejmě dosáhl i Albert Einstein, kdyby prošel testem Mensy.

Jen pro srovnání: průměrné IQ se pohybuje v rozemzí 85 - 115 a pouze 1 % světové populace přesahuje IQ 135.

Článek najdete na: http://zena.centrum.cz/deti/batolata-a-predskolaci/clanek.phtml?id=799080